מעיל מתנפח לאופנוע

מעיל מתנפח לאופנוע - הכרית אויר של האופנוענים

מעיל מתנפח לאופנוע

 

מוכר גם בשם ״מעיל כרית אוויר״. מדובר במילה האחרונה בעולם המעילים ומיגון הגוף לאופנוענים.
לדעתי מדובר במעיל הכי טוב שרוכב יכול לקנות, בתקווה שידו משגת.
אני הכרתי את המעיל הזה של חברת ״הילייט״, חברה צרפתית שלא הייתה חלק מסצנת האופנוענות אבל הביאה פתרון מדהים לרוכבים – מעיל שבמקרה תאונה מתנפח ומתקשה ויוצר ״בועה״ של אוויר סביב פלג הגוף העליון של הרוכב.
כשחקרתי את הנושא הבנתי שאמנם הילייט הייתה החברה הראשונה ששמעתי עליה, אבל כל חברות האופנוענות עבדו על הטכנולוגיה הזו קרוב ל15(!) שנה.
אלפיין סטארס, דיינזי, קליים, ליאט וחברות נוספות מציעות היום מעילי כרית אוויר לרוכבים עם שינויים קלים בטכנולוגיה, אך עם אותה תוצאה.

המעילים שנסקור כאן הם מעילים שמיועדים לרכיבת כביש. לכל החברות האלו יש מעילי כרית אוויר שמיועדים לרכיבת מסלול ואלה מספקים הגנה מעט שונה ותנאים מעט שונים בהם הכרית מתנפחת.

המעיל של הילייט הוא מעיל אופנוע רגיל, עם מיגוני מרפקים, כתפיים וגב והוא כולל בתוכו את המערכת של כרית האוויר. הילייט משתמשים בטכנולוגיה הכי אנלוגית שיכולה להיות להפעלת המעיל – כבל עם קליפס שמתחבר לאביזר שמחברים לאופנוע. ברגע שהרוכב עף מהאופנוע הכבל נמשך עד שהוא מפעיל את כרית האוויר – מיכל של co2 (שמזכיר את מיכלי הסיפולוקס של פעם) משחרר את התכולה שלו לתוך כרית האוויר ומנפח אותה בחלקיקי שנייה.
הכיסוי של כרית האוויר של הילייט היא של החזה, דרך הכתפיים צמוד לצוואר (כדי להחזיק את הראש) ויורד לגב הרוכב.
החסרונות של המעיל הזה הם שרוכב לא מרוכז עלול לשכוח לחבר את הקליפס לאופנוע בתחילת רכיבה, אבל כנראה שהילייט חשבו על זה ובגלל זה הוסיפו מיגון מלא למעיל בנוסף לכרית האוויר.
חסרון נוסף הוא שהמעיל לא יתאים לכל אופנוע שתעלו עליו – תיאלצו להעביר את האביזר שמתחבר לאופנוע כדי לקבל את אותה הגנה.
עוד חיסרון הוא שבמקרה והחלקתם עם האופנוע, אך לא עפתם ממנו, יש סיכוי שהכרית לא תתנפח. אבל שוב, במקרה כזה אתם עדיין ממוגנים במיגון מלא, כולל מיגון גב כך שאתם לא מתפשרים על ההגנה שלכם, אלא רק משפרים אותה.
שימו לב שבמקרה שהכרית הופעלה בתאונה תצטרכו לשלוח אותה לחברה כדי לוודא שאפשר להשתמש בה מחדש.

אם מעיל מתנפח הוא המילה האחרונה בתחום מיגון הגוף לאופנוענים, אז אלפיין סטארס הלכו כל הדרך על טכנולוגיה, אלגוריתם וחישובים והם מציגים מעיל מאוד מתוחכם.

כמו הרבה מיגונים ובכלל טכנולוגיות שקשורות לאופנועים, המעיל שלהם התחיל את דרכו במסלולי המירוצים של המוטו GP.
במשך שנים הם ניתחו את האנרגיות שמופעלות על הרוכב בזמן רכיבה וכמובן בזמן תאונה או איבוד שליטה ואת הממצאים והנתונים מהניתוחים האלה הם הכניסו לאלגוריתם של המעיל.
מדובר במעיל ש״יודע״ מתי הרוכב מאבד שליטה, או מתי הוא פשוט רוכב מהר, ו״יודע״ מתי להתנפח.
המעיל מכיל שלושה ג׳יירוסקופים ושלושה אקסלומטרים (מחשבי תאוצה) שמבצעים אלפי חישובים כל שנייה וכך יודעים מתי לפעול.
כמו בכל המעילים הללו, מה שמנפח את המעיל הוא מיכל CO2 שניתן להחלפה במקרה הצורך, אך רק אצל היצרנית ולא אצלכם בבית. המעיל שלהם לא מכיל מיכל אחד של CO2, אלא שלושה, כך שגם אם חלילה עשיתם תאונה והמעיל התנפח, תוכלו לעלות שוב על האופנוע בידיעה שאתם עדיין ממוגנים.
היופי בזה שמדובר במחשב עם אלגוריתם הוא שהאלגוריתם מתעדכן כל כמה זמן. למעשה אלפיין סטארס משפרים כל הזמן את האלגוריתם שלהם בהתאם לנתונים חדשים וכך משפרים את המעיל, אפילו אם לא קניתם את המעיל העדכני ביותר.
המעיל שלהם הוא לא כלכך מעיל, אלא יותר חולצה קצרה עם ריצ׳רץ׳ (מעין מעיל קצר) שנלבש מתחת למעיל לאופנוע. 

היתרון של המעיל/חולצה הזה הוא שתוכלו לעלות איתו על כל אופנוע או קטנוע בלי צורך להעביר מתאמים או דברים בסגנון. מכיוון שהמחשב נמצא בתוך המעיל, לא משנה על איזה אופנוע תלבשו אותו, במקרה הצורך הוא יפעל.
בנוסף, אין אפשרות לשכוח להפעיל או לחבר את המעיל. ברגע שרכסתם את הרוכסן המעיל נכנס לפעולה ומראה זאת ע״י שלוש נורות לד.

רמת התיחכום של המעיל שלהם גבוהה מאוד. בניגוד למעילים אחרים, המעיל הזה יודע לזהות מתי החלקתם תוך כדי נסיעה או מתי פשוט איבדתם שיווי משקל בעמידה ברמזור לדוגמא, והוא יודע מתי להתנפח.

מדובר בטכנולוגיה משלימה למעילים שלהם – אף על פי שאפשר, לא מומלץ לרכב רק עם החולצה המתנפחת מאחר והיא לא מכסה את המרפקים ולא עשויה מחומר שמסוגל להתמודד עם החלקה על הכביש.
מה שכן, המעיל של אלפיינסטארס מספק את הכיסוי הרחב ביותר נכון להיום מכל המעילים המתנפחים. מלבד החזה, הצוואר והגב, המעיל שלהם מתנפח גם בכתפיים ונותן הגנה לכל פלג הגוף העליון.

Alpinestars Tech Air 5 - חצי אחד מציג את הכרית והכיסוי שלה וחצי שני מציג את הוסט כמו שהוא נראה

המעיל של Dainese הוא למעשה וסט מתנפח שאפשר ללבוש מעל או מתחת למעיל לאופנוע. כמו אלפיין סטארס, גם דיינזי משתמשים באלגוריתם מבוסס על נתונים ממסלולים המירוצים כדי להבין האם הרוכב נמצא בתאונה.

המעיל שלהם מכיל ג׳יירוסקופים ואקסלומטרים ובנוסף מכיל GPS ומוסיף שכבת נתונים נוספת לאלגוריתם שלהם.
הGPS נמצא אצלם במעיל מפני שהמעיל נכנס לפעולה בשני מצבים.
קודם כל, ברגע שהרוכב רכס את הרוכסן וסגר מעגל עם מגנט שנמצא בחלק העליון של הרוכסן, המעיל מוכן לפעולה, אך עוד לא פעיל. הוסט של דיינזי פעיל כשהוא חש ויברציות של האופנוע, או כשהוא מזהה שהרוכב עבר את המהירות של 10 קמ״ש. בשביל זה הGPS משולב במעיל.
עם כל רמת התיחכום וניתוח הנתונים של המחשב שנמצא במעיל, אי אפשר להתעלם מנקודת תורפה שיש לו.
נניח ואתם נמצאים על אופנוע חשמלי או על אופנוע עם מערכת ״עצור-וסע״ ועומדים ברמזור, במקרה כזה אם פוגע בכם רכב המעיל לא יתנפח ולא יספק לכם את ההגנה הנדרשת.
לא מדובר בשובר שוויון כי כרגע סיטואציות כאלה אינן נפוצות, וסביר שכאשר יהיו נפוצות דיינזי תפתור את זה, אך זה משהו שכדאי לקחת בחשבון במידה ויש לכם אופנוע כזה.
הכיסוי של המעיל שלהם הוא כיסוי לגב ולחזה בלבד. כרית האוויר לא מכסה את הכתפיים כמו במעיל אלפיינסטארס, ולא מכסה את אזור הצוואר שנועד לקבע את ראש הרוכב.
בניגוד למעיל של אלפינסטארס, דיינזי מכשירים חנויות להחלפת מיכל הCO2 וכך לא צריך לשלוח אותו חזרה אליהם כדי להשמיש מחדש.
לדעתי, אם משלמים סכומים נכבדים כאלה על מעיל כרית אוויר, שווה לדעת שאתם קונים את הטוב ביותר.

Dainese Smart Jacket - אותה הדמיה כמו של אלפיין סטארס

הילייט, אלפייןסטארס ודיינזי הן החלוצות בתחום המעילים המתנפחים לאופנועים, אך הרבה חברות כבר מציגות מעילים דומים. בסופו של דבר כולן עובדות עם מיכל CO2 שמנפח כרית אוויר שמקיפה את גוף הרוכב, ורובן משתמשות בטכנולוגיה של הילייט – רצועה שמתחברת לאופנוע וברגע שהיא נמתחת בעוצמה מספקת הכרית מופעלת.
לאלפיינסטארס ודיינז יש את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר פשוט מפני שיש להן בסיס נתונים רחב.
מעיל כזה מתחיל מ700$ וממשיך צפונה, וזאת בהתאם לסוג הטכנולוגיה והחברה שבחרתם.
סביר להניח שעם הזמן והיצע החברות המחיר ילך וירד, אך אל תצפו לזה בזמן הקרוב מפני שבכל זאת מדובר בטכנולוגיה חדשה ועוד לא נפוצה.

המעיל המתנפח מהווה נקודת מפנה בתחום הבטיחות של הרוכבים מאחר והוא מספק הגנה טובה יותר מכל מעיל פסיבי (עם מיגונים) אחר.
יש הרבה מקצוענים בתחום האופנוענות שחושבים שהמעיל הזה יהפוך להיות אביזר בטיחות מחוייב, בדומה לקסדה, ושבעתיד לא נבין כיצד אנשים רכבו בלעדיו.
התקדמות מבורכת ובהחלט מתבקשת כדי שתחום האופנוענות ימשיך להתקיים ולבעוט.