איך לבחור קסדה לאופנוע

איך לבחור קסדה שתתאים לאופנוע שלך

 

עם התפתחות עולם האופנוענות ובפרט סוגי האופנועים' מתפתחים גם סוגי הקסדות וכיום ניתן למצוא קסדה לכל סוג אופנוע – קסדות לאופנועי ספורט, לאופנועי אדוונצ׳ר, לאופנועי שטח, אופנועי וינטג׳ סטייל סקרמבלר וקפה רייסרים, קטנועים וכו׳.
האם זה נחוץ? לדעתי לא כלכך, אבל זה בהחלט נחמד להשלים לוק עם האופנוע ולא להראות כמו בלאגן של צבעים וסגנונות.
איפה זה כן נחוץ? בהבדל בין אופנועי כביש לאופנועי שטח. לקסדת שטח בהחלט יש פונקציה חשובה לרוכבים ולא הייתי רוצה לרכב בשטח עם קסדת כביש. למרות שהן שומרות על הראש באותה מידה, עם קסדת כביש אי אפשר לנשום, ובנסיעת שטח הדורשת מאמץ פיזי עם אבק סביבנו נרצה קסדה שמאפשרת זרימת אוויר.
נושא שחשוב לקחת בחשבון הוא רמת הבטיחות שהקסדות השונות מספקות – קסדת חצי או ¾ לא תספק את אותה רמת בטיחות כמו קסדה נפתחת ובטח שלא כמו קסדה סגורה.

 

בואו נעשה סדר בסוגי הקסדות:

קסדה סגורה לאופנוע

קסדה סגורה היא הקסדה הבטוחה ביותר שאפשר לחבוש. קסדות סגורות עשויות חתיכה אחת ולכן אין נקודות חולשה באזור הסנטר. על פי מחקר שבדק פגיעות של רוכבים נמצא ש50%(!) מכלל הפגיעות קורות באיזור הסנטר. לכן כדאי שנגן על האזור הזה וניקח אותו בחשבון.

אז נכון, זה לא מאוורר כמו קסדות חצי או קסדות נפתחות, אך ברגע האמת האוורור הוא לא מה שיציל אתכם. מה גם שהיום רוב הקסדות מגיעות עם חריצי אוורור רחבים שמאפשרים זרימה של אוויר לפנים ושומרים שלא תימסו מחום.

קסדות לאופנוע SHOEI

קסדה נפתחת לאופנוע

קסדות נפתחות הן קסדות ¾ עם מגן סנטר שמתקפל למעלה ומאפשרות לבחור – לרכב עם קסדה סגורה או פתוחה. ישנן קסדות נפתחות שמספקות רמת בטיחות גבוהה, כמעט כמו של קסדה סגורה, אך חשוב לבחור באחת כזאת ולוודא את זה. לא כל קסדה נפתחת יכולה להתמודד עם פגיעה בסנטר וחלקן יכולות ממש להישבר בפגיעה ולא לספק שום רמת הגנה באזור הזה.

SCHUBERTH C4

קסדת שלושת רבעי

זו קסדה שרואים בעיקר על קטנועים. מאפשרת רמת אוורור גבוהה ביותר ושדה ראייה רחב ונותנת את התחושה של ״לרכב בלי״. יש קסדות כאלו מתוחכמות, עם משקף גדול ששומר על הפנים מאבנים וחרקים שיעופו לכיוון שלנו וגם כאלו שמשלבות מגן שמש בתוכן. משקף יכול לשמור עלינו מפגיעות מסויימות, אך אין להתייחס אליו כאל מגן פונקציונלי כלשהו.

לדעתי אם אתם רוכבים במהירויות של כביש מהיר, לא כדאי לרכב עם קסדה כזו. בסופו של דבר אנחנו רוצים להיות מוכנים לכל סיטואציה שתקרה וקסדה כזו משאירה מקום למזל.

קסדות 3/4 וינטג׳ של NEXX

קסדה לאופנוע שטח

כמו שכתבתי למעלה, קסדת שטח היא קסדה פונקציונלית וייעודית לרכיבת שטח. יש לה תפקיד והמאפיינים שלה נועדו להפוך את רכיבת השטח לנוחה יותר.

קסדות שטח מגיעות עם מגן סנטר רחב ורחוק מהפנים של הרוכב כדי לאפשר זרימת אוויר מקסימלית מאחר ומדובר בפעילות פיזית ולא רק גז וברקס על הכביש. הקסדה תגיע עם מפתח רחב לעיניים כדי לאפשר שדה ראייה כמה שיותר רחב.
חוץ מזה, הרבה מקסדות השטח יגיעו בלי משקף כדי לאפשר לרוכב לשים משקפת וכך לאטום את העיניים מאבק ומחצץ שעלול לעוף לפנים.
מאפיין נוסף שיש לקסדות שטח הוא מגן שמש על הקסדה מה שתורם ללוק הקרבי והכלכך מגניב של הקסדות האלו.

FOX V3

פיצ׳ר בטיחותי שנכנס היום לקסדות שטח ומחלחל גם לקסדות הכביש הוא MIPS – מדובר בשכבה מקשרת בין הריפוד לבין קצף הEPS של חתיכת פלסטיק שנועדה לאפשר לקסדה לעשות תנועות קטנות על הראש בלי להעביר אותן לראש או לצוואר (לקריאה מפורטת על איך בנויה קסדה).
Bell היא היצרנית שאימצה את הטכנולוגיה הזו ורואים גם יצרניות אחרות שמתחילות לאמץ את זה.

קסדת אדוונצ׳ר

אופנועי אדוונצ׳ר הם הקטגוריה הצומחת ביותר בעולם האופנוענות היום. מדובר באופנועים שמאפשרים נסיעה בכבישים מהירים, כבישים מפותלים וכמובן בשטח. הם מה שנקרא ״האולר השווייצרי״ של האופנועים – אופנועי עושה הכל בלי בעיה.

כיאה לקטגוריה צומחת יצרניות קסדות וציוד מיישרות קו עם רצון הלקוחות ומפתחות קסדות ייעודיות לאופנועי אדוונצ׳ר.
מדובר בקסדה שהיא שילוב של קסדה סגורה עם קסדת שטח.
קסדת שטח עם מגן סנטר צמוד לפנים של הרוכב, עם משקף ענק שמאפשר שדה ראייה רחב ועם הנוחות והבטיחות של קסדות סגורות.
חלקן מגיעות גם עם מגן שמש, אך קחו בחשבון שאם אתם לא באמת רוכבים בשטח המגן שמש יכול להפריע בזמן רכיבה בין עירונית מפני שהוא פוגע באווירודינמיות של הקסדה ועלול להשפיע על התחושות בצוואר.

KLIM Krios Pro

לפני קניית קסדה כדאי לעשות שיקול צרכים לפי הדברים שחשובים לנו – אוורור, אטימות לרעש, רוחב שדה ראייה, בטיחות, מראה או כל דבר אחר שחשוב לכם.